جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی در حوزه حمل و نقل شهری از سوی اتحادیه حمل و نقل تعرفه جابه جایی درون شهری و برون شهری تعیین شده و به تمامی شرکت های باربری ابلاغ شده است. تعرفه باربری به موارد زیر تعلق می گیرد.

–    نوع ماشین حمل و نقل
نوع ماشین آلات و ابزاری که جهت جا به جایی لوازم مورد استفاده قرار می گیرند یکی از عوامل تاثیر گذار در نرخ باربری است. ماشین هایی که در حمل و نقل به کار گرفته می شوند بسته به نوع حمل کالا و مسافت کارایی های مختلفی دارند و شامل وانت بار، نیسان بار، کامیون، تریلی، تانکر و خاور می شود.


–    نوع مسیر
با توجه به سرویس دهی متنوع شرکت های حمل بار در خصوص مسیرهای کوتاه و طولانی همچنین مسیرهای درون شهری و یا برون شهری تعرفه های مسیر از سوی اتحادیه حمل و نقل برای شرکت ها با توجه به مسافتی که لازم است تا رسیدن به مقصد طی شود مشخص می شود. طول مسیرها بر اساس واحد کیلومتر اندازه گیری می شود.

–    تعداد کارگر
تعداد کارگران و نیروهای حمل بار یکی دیگر از موارد تعیین کننده نرخ باربری است. در برخی از موارد جابه جایی به دلایل مختلف از جمله سنگین بودن بار، زیاد بودن وسایل و اثاثیه و یا فاصله تا محل بارگیری، نیاز به وجود کارگران بیشتری احساس می شود. از این تعرفه رو تعرفه برای تعداد کارگران حمل بار تعیین شده است و به ازای هر کارگر اضافی نیز نرخ جداگانه ای در نظر گرفته می شود.

orange

–    تعداد طبقات
با توجه به اینکه ساختمان ها و منازل از تعداد طبقات گوناگونی برخوردار هستند، بسته به اینکه نقل و انتقالات در کدام طبقه ساختمان انجام می شود هزینه متفاوتی را شامل می شود. معمولا برای ساختمان هایی که فاقد آسانسور هستند و یا برج های بلند شهر، قیمت بیشتری در جابه جایی در نظر گرفته می شود.

–    فاصله از محل بارگیری
گاهی اوقات به دلیل کوچک بودن فضای بارگیری و یا مواردی مثل ساخت و ساز آپارتمان های مجاور و یا خیابان هایی با عرض کم، ماشین های حمل و نقل ناگزیر هستند که در فاصله دورتری از مقصد برای بارگیری و یا تخلیه بار اقدام کنند. برای چنین مواردی هزینه جداگانه ای به جهت فاصله از محل بارگیری در نظر گرفته می شود که توسط اتحادیه تعیین و به شرکت های حمل بار ابلاغ می شود.

–    وزن وسایل
همه مردم در تجربه اسباب کشی با مواردی مواجه شده اند که ناچار به پرداخت هزینه بیشتری برای انتقال لوازم سنگین مثل یخچال و یا گاوصندوق شده اند. در چنین مواردی برای حمل بارهای سنگین هزینه ویژه ای در نظر گرفته می شود.

–    جنس وسایل
یکی دیگر از مواردی که برای آن تعرفه در نظر گرفته می شود لوازم و وسایل آسیب پذیر و شکستنی مثل شیشه است که به دلیل خطرات ناشی از حمل بار ممکن است دچار آسیب دیدگی شوند و بایستی با احتیاط بیشتری حمل شوند. از این رو تعرفه خاص خود را دارند.

–    چیدمان و یا بسته بندی
برخی از شرکت های حمل بار، مسئولیت چیدمان کامل وسایل منزل را نیز بر عهده می گیرند و یا در بسته بندی کردن لوازم و ابزار، سرویس دهی ویژه ای دارند. به طور مثال از جعبه ها و پوشش های نایلونی که جنس خاصی دارند برای بسته بندی استفاده می کنند و یا جعبه های مقوایی محکمی را تولید و به مشتریان عرضه می کنند. در صورت ارائه چنین خدماتی از طرف شرکت های حمل بار، اتحادیه تعرفه مشخصی را برای مشتری تعیین می کند.

دسته‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *