۰۲۱-۴۴۳۶۳۵۳۸ | ۰۲۱-۸۸۵۸۵۰۰۱ | ۰۲۱-۲۲۸۹۹۶۰۸

حمل و نقل اثاثیه به خانه کوچکتر

چگونه از شلوغی خانه‌مان کم کنیم ؟!

آیا می‌خواهید به خانه‌ای کوچک‌تر نقل مکان کنید اما آن‌قدر اطرافتان شلوغ است که نمی‌دانید چه بکنید؟

با گذشت زمان، وسایل زیادی را دور خودمان انباشته می‌کنیم، کمدهایی پر از لباس، هدیه‌هایی که تاکنون استفاده نکرده‌ایم و نخواهیم‌ کرد، وسایلی که برای روز مبادا کنار گذاشته‌ایم و اشیایی که فقط برای‌ ما ظاهری آشنا دارند و به هیچ دردی نمی‌خوردند!

اکنون وقت آن رسیده ‌است که از شر همه‌ی وسایل اضافه راحت شویم و خانه‌مان را مانند گیاهان، “هرس” کنیم!

گام‌های لازم:

  1. نیاز‌های اساسی‌تان را برآورد کنید. ممکن است روزی بخواهید ورزش کنید ولی تردمیل و وسایل ورزشی‌تان مدتی است که بی‌استفاده مانده است! یک جفت کفش مخصوص دویدن یا پیاده‌روی بیشتر به کارتان نمی‌آید؟! آیا کسی از صندلی توی اتاق استفاده می‌کند؟ میز نهارخوری چطور؟

تصمیم گرفتن در مورد این که واقعا به چه چیزی نیاز دارید مستلزم یک بررسی عمیق درباره‌ی زندگی روزمره ی شما و الویت‌بندی برنامه ها و وسایل ضروری  “در حال حاضر” است، نه چیزهایی که می‌خواهید در آینده اضافه کنید.

در خانه‌ی خود راه بروید و با دقت همه‌ی اثاثیه‌ی منزل را بررسی کنید. از خودتان بپرسید در یک سال اخیر چند بار از آن استفاده کرده‌اید. صادقانه جواب بدهید و اگر فکر می‌کنید می‌توانید بدون آن هم زندگی کنید، باید به بیرون از خانه انتقال دهید. یادداشت‌برداری فراموش نشود. اکثر وسایل بی استفاده ، احترامی است که به هدف های دست نیافته‌مان می‌گذاریم!

دستگاه‌های ورزشی، کتاب‌هایی که قصد داریم بخوانیم، میزی که قرار است روی آن غذا صرف کنیم مواردی هستند که  همیشه برای استفاده از آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم ولی هیچ‌وقت تحقق پیدا نمی‌کند! ما وسایل را با عنوان ” در صورت نیاز” دور خود انباشته می‌کنیم یا امیدواریم حضور آن‌ها روزی به ما انگیزه‌ی لازم را برای استفاده را بدهد. اما بیایید واقع‌بین باشیم، اگر روی تردمیل شما چند سانتی‌متر گرد و غبار نشسته‌است و شما هنوز هم انگیزه ندارید، چرا فکر می‌کنید روزی این اشتیاق را پیدا خواهید کرد؟!

 

  1. خانه را با دقت وارسی کنید. هر کابینت، کشو، طبقه و کمد باید خالی شود. تنها لوازمی را برگردانید که از ضروریات واقعی هستند. مثلا گردگیری را که هر روز استفاده می‌کنید را نگه دارید ولی قاشق مخصوص خربزه وقتی حتی به خربزه علاقه هم ندارید اضافه است! لوازم اضافه را در جعبه یا کیف‌های بزرگ در گاراژ نگهداری کنید.
  2. وسایل بلا استفاده را برای فروش بگذارید.

اگر تعداد لوازم برای فروش زیاد است، در حیاط منزل حراج کنید ولی اگر  می‌خواهید فروش با سرعت بیشتری انجام شود، از سرویس های حراج و فروش اثاثیه کمک بگیرید. اگر زمان به اندازه‌ی کافی در اختیار دارید از سایت‌هایی مانند Craigslist و eBay برای فروش استفاده کنید. روش اینترنتی پردرآمد‌تر است اما به وقت بیشتری نیاز دارد.

Craigslist سایتی مناسب برای فروش وسایل بزرگ و جاگیر مانند لوازم خانگی و اثاثیه‌ی منزل و دکور خانه است. اگر می‌توانید تحویل وسایل را جزو  ویژگی فروش قرار دهید تا زودتر فروخته شود.

eBay راهی مناسب برای فروش لوازم کلکسیون مانند آلبو‌م‌های قدیمی، مجله‌های طنز و … است. تصاویری زیبا و با کیفیت از اجناس خود بگیرید و با نوشتن چند جمله بیننده را وسوسه کنید! فراموش نکنید که شما یک فروشنده هستید، پس کاری کنید تا اجناس به فروش بروند! پارچه‌هایی که قبلا در دکوراسیون منزل استفاده کرده‌اید به شرکت‌های ارسال بسته‌ها بفروشید. قبل از فروش از چند جا قیمت را سوال کنید تا بهترین حالت را پیدا کنید.

  1. نظم را رعایت کنید!

قبل از تعویض خانه، زمان خوبی برای پیدا کردن فضای ذخیره سازی است. می‌توانید هنگام جمع کردن وسایل به این موضوع فکر کنید. لوازم خود را در جعبه‌های مخصوص قرار دهید تا حمل و نقل و جایابی دوباره  آسان‌تر باشد. سبد‌های پلاستیکی برای این کار بسیار مناسب هستند. اندازه‌های متنوع دارند و قابل دسته‌بندی هستند و چون لوازم داخل به آسانی قابل مشاهده هستند پیدا کردن یک چیز زیاد طول نخواهد کشید. هر جعبه را با نام اتاق نام‌گذاری کنید. فکر نکنید یادتان ‌می‌ماند جعبه‌ی بزرگ تلویزیون پر از ظروف و ماهیتابه است!! وقتی جعبه‌ها را در خانه‌ی جدید باز می‌کنید فضای خود را مدیریت کنید، در این صورت کمد و کابینت‌های شما وسایل بیشتری را می‌توانند در خود جا بدهند. دوباره به عادت تنبلی خود برنگردید وگرنه  به مشکل کمبود جا بر‌می‌خورید!

 

  1. استراحت کنید و لذت ببرید! شما اکنون شیوه‌ی زندگی در محیط کوچک را یاد گرفته‌اید ودیگر لازم نیست نگران فشار مالی یا فعالیت‌های زمان‌بر ناشی از زندگی در خانه ای بزرگ باشید. از این‌که محیط اطراف خود را خلوت‌تر و ساده‌تر کرده‌اید لذت ببرید.
  2. اگر از لحاظ مالی در مضیقه هستید ، بیشتر به فکر کوچک‌تر کردن خانه باشید. هرچه بیشتر در وضعیتی به‌سرببرید که نمی‌توانید از لحاظ مالی تامین کنید، اوضاع بدتر خواهد شد. وقتی به خانه‌ی کوچک تری نقل مکان کردید، قانونی برای خود وضع کنید که جلوی تلنبار شدن دوباره‌ی وسایلتان را بگیرد. هر چیز جدیدی که اضافه شد، وسیله‌ی دیگری باید از منزل با همان اندازه حذف شود.

رایانه ی خود را جایگزین سایر دستگاه‌های الکترونیکی کنید. با داشتن DVD Drive در رایانه دیگر نیازی به سایر پخش‌کننده‌های CD  و  DVD نیست.

  1. انبار و گاراژ خود را توسعه ندهید!

هر چه فضای شما برای انبار کردن بیشتر بشود احتمال تلنبار شدن وسایل بیشتر می‌شود. پس تلاش کنید تا فضای ذخیره‌ی خود را کاهش دهید.

  1. از فضاهای خالی نهایت استفاده را بکنید. مثلا گلدان قدیمی مادربزرگتان را با صدف‌هایی که جمع کرده‌اید پر کنید. ظرف شیر قدیمی و عتیقه‌ی خود را با عکس‌هایی که نمی‌دانید با آن‌ها چه کنید پر کنید.

مرتب کردن وسایل منزل مهم است ولی لازم است در مراقبت از لوازم ضروری خود نیز بیشتر دقت کنید.