شما برای جا‌به‌جا کردن لوازم سنگین خانه در حین اسباب کشی چه کاری انجام می‌دهید؟ آیا به هنگام کار کردن اصول ایمنی را رعایت می‌کنید؟
وقتی می‌خواهید اسباب کشی کنید همه لوازمتان را باید به مکان جدید منتقل کنید. وسایل چه سنگین باشند و چه سبک شما می‌بایستی آن‌ها را انتقال دهید. بنابراین ممکن است در حین جا‌به‌جایی لوازم سنگین دچار مشکل شوید. این مقاله به ارائه راهکارهایی می‌پردازد که برای نقل و انتقال ابزار سنگین وزن و حجیم در باربری مفید هستند و می‌توانند به شما در حین کار کمک کنند.

– دو نفری حمل کنید.
هیچ گاه لوازم سنگین را به تنهایی حمل نکنید. حتی اگر خیلی قوی هستید و نیروی جسمانی خوبی دارید توصیه می‌کنیم که به تنهایی اقدام به بلند کردن کارتن‌های پر از بار نکنید. حتما از یک نفر کمک بخواهید. همیشه کارهای تیمی نتیجه بهتری دربر خواهند داشت. بهتر است کسی را که برای کمک کردن انتخاب می‌کنید بالغ و از نظر جسمی قوی باشد. قبل از بلند کردن وسیله حتما با او هماهنگ کنید به طوری که کاملا مشخص باشد که کدام طرف وسیله را شما می‌گیرید و از کدام قسمت باید وسیله را بلند کنید.

– از چرخ های حمل بار استفاده کنید.
امروزه انواع و اقسام چرخ‌ها برای باربری طراحی و تولید شده‌اند و در بازار به فروش می‌رسند. متناسب با نیاز خود می‌توانید از چرخ‌های دسته دار و قرقره‌ای برای حمل لوازم خود استفاده کنید. معمولا شرکت‌های باربری از انواع چرخ‌ها با اندازه‌های مختلف برای حمل وسیله استفاده می‌کنند. یکی از مزایای استفاده از این چرخ‌ها این است که به شما امکان حمل چند وسیله را در کنار هم می‌دهد. یعنی شما می‌توانید چند کارتن را بر روی هم قرار دهید و آنها را با چرخ‌‌های قرقره‌ای حمل کنید.

– اجسام را هل دهید.
گاهی اوقات به سادگی هرچه تمام‌تر می‌توانید کار نقل و انتقال ابزار سنگین وزن را انجام دهید. فقط کافیست که آن‌ها را بر روی زمین بکشید و یا هل دهید. ولی بهتر است از محتویات داخل جعبه‌ها مطلع باشید. در صورتی که داخل جعبه‌ها لوازم شکستنی قرار گرفته است با احتیاط بیشتری آن‌ها را هل دهید.

– استفاده از بالابر را فراموش نکنید.
شما می‌توانید به کمک بالابرها و آسانسورهای مخصوص بار وسایل بزرگ و سنگین مانند یخچال و یا اجاق گاز و نظایر آن را حمل کنید. ممکن است مبدا و یا مقصد شما در ساختمانی مرتفع باشد. مسلما در این صورت نمی‌توانید تمام پله‌های برج را به همراه لوازم سنگین بالا بروید. در چنین مواقعی از بالابرها و آسانسورهایی که برای حمل بار تهیه شده‌اند استفاده کنید.

– از صفحات لغزنده کمک بگیرید.
به قوانین فیزیک اطمینان کنید و از آنها برای حمل کردن لوازم سنگین خود استفاده کنید. اجسامی مانند یک ورقه آلومینیومی نازک می‌توانند یک سطح صیقلی و صاف را برای شما ایجاد کنند که از طریق آن بتوانید اجسام خود را روی سطح بلغزانید و حرکت دادن آنها برای شما آسان شود.

– اهرم را به خاطر داشته باشید.
می‌توانید برای بلند کردن وسیله‌ای سنگین از روی زمین از یک چوب محکم استفاده کنید و آن را اهرمی برای بلند کردن جسم مورد نظر کنید. میله فلزی و یا تخته چوبی را در زیر وسیله خود قرار دهید و با وارد کردن فشار بر روی یک طرف اهرم، جسم در طرف دیگر بلند می‌شود.

– طناب پیچ کنید.
معمولا در میان لوازم کارگران حمل بار ابزاری مانند طناب در اندازه ها و با طول‌های مختلف وجود دارد که از آن برای بستن لوازمی مانند یخچال استفاده می‌کنند. می‌توانید برخی از لوازمتان را به کمک طناب‌های مخصوص حمل بار به دور دست‌ها و یا بازوان خود بپیچید و آنها را راحت‌تر حمل و نقل کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *